Budowa domu na pochyłej działce – zalety, wady, projekt

Pochyła działka nie oznacza, że nie można wybudować na niej domu. Jaki projekt wybrać na działkę ze spadkiem i jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Przeczytaj o możliwościach i ograniczeniach.

Budowa domu na pochyłej działce
Budowa domu na pochyłej działce

Budowa domu na pochyłej działce to doskonała okazja na niższe koszty zakupu ziemi, a także niesamowite widoki wprost z naszego balkonu. Bardzo często jednak oprócz zalet, musimy zmierzyć się z wyzwaniami i ograniczeniami, o których początkowo nie wiedzieliśmy. Zatem, jak wybrać odpowiedni projekt, aby zbudować dom na pochyłej działce?

Na co zwrócić uwagę budując dom na pochyłej działce?

Pochyła działka budowlana nieco różni się od standardowych rodzajów powierzchni ze względu na liczne trudności aranżacyjne. Nie przeszkadza to jednak inwestorom, ponieważ efekty wizualne, jakie można tam osiągnąć, zasłaniają poniekąd koszty, wynagradzając to piękną aranżacją.

Warto również wspomnieć, iż budowa domu na pochyłej działce nie jest postrzegana jako trudna praca, a wyzwanie, z którym trzeba się po prostu zmierzyć. Ze względu na specyfikę powierzchni, można na niej zrealizować projekty nieruchomości o konkretnych parametrach i zastosowanych technologiach. Na co zwrócić uwagę, planując budowę domu na pochyłej działce?

Przeczytaj: Jak przygotować działkę pod budowę domu? Wskazówki

1. Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Istnieją dokumenty, które wpływają na możliwości budowania określonych budynków na danym terenie. Jednym z nich jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego pokazujący nam, na co dostaniemy przyzwolenie, posiadając konkretną ziemię. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że gmina nie dysponuje takim planem. Co wtedy? Wówczas należy zapoznać się z decyzją o warunkach zabudowy. Warto zajrzeć do tych dokumentów jeszcze przed zakupem działki, żeby uniknąć niemiłych niespodzianek.

2. Kąt nachylenia

Kąt nachylenia to bardzo istotny parametr. Gdy nachylenie jest niewielkie, możemy zbudowąć na działce praktycznie wszystko. Sprawa zaczyna się komplikować w momencie zakupu ziemi o mniej korzystnych parametrach. Takie domy przeważnie są budowane w dolnych częściach bez okien, a przeszklenia o dużych gabarytach pojawiają się wyżej. Wymusza to więc odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia pomieszczeń i przemyślenie tego, gdzie ma wpadać najwięcej światła.

3. Niezbędne badania

Jeśli projekt zakłada piwnicę, a dzieje się tak w większości domów na działce ze spadkiem, konieczne będą aktualne badania techniczne dot. stanu wód gruntowych. To niestety podnosi koszty inwestycji. Jest to jednak konieczne, kiedy chcemy budować w ziemii, czyli zaczynać od budowy piwnicy. Należy wówczas zdawać sobie sprawę, że dobudowanie podpiwniczenia podnosi koszty projektu o 30-40%.

Budowa domu na pochyłej działce – jaki typ zabudowy wybrać?

Wybór rodzaju zabudowy na pochyłej działce zależy od indywidualnych preferencji inwestora. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na stylistykę, jaką chcemy osiągnąć, m.in. czy będzie to nieruchomość w stylu nowoczesnym, klasycznym czy może górskim (np. styl chat podhalańskich). Warto wspomnieć, że górzysta charakterystyka terenu nie jest przeszkodą. Na niej też możemy zaprojektować proste bryły z drewnianą lub nawet kamienną elewacją. Wystarczy sporządzić odpowiedni projekt i dokładnie zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Szeroki wybór gotowych projektów domów, które możecie zbudować na pochyłej działce znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Cele rekreacyjno-ogrodnicze na pochyłej działce

Pochyła działka to nie tylko trudności aranżacyjne i wyzwania, z którymi musimy zmierzyć się bezpośrednio w kontekście budynku. To również całe otoczenie domu (np. ogród). Wielopoziomowe tarasy to już norma, a zwiększanie przestrzeni poprzez dodanie ścian oporowych to konieczność widocznie zwiększająca przestrzeń do celów rekracyjno-ogrodniczych. Doskonałym przykładem są ściany oporowe palisadowe, które powinny wyróżniać się kilkoma zasadniczymi elementami m.in.:

  • być stosunkowo cienkie (nie mogą zabierać miejsca na działce)
  • zostać umieszczone głęboko w ziemi
  • składać się z prętów stalowych (wzmocnienie: obustronne zbrojenie).

 

Ogród przy domu na pochyłej działce
Ogród przy domu na pochyłej działce

 

Jaki układ pomieszczeń w domu na pochyłej działce?

Budowa domu na pochyłej działce to dziesiątki możliwości aranżacyjnych. Biorąc pod uwagę fakt, że zdecydujemy się na podpiwniczenie – należy tam umieścić pralnię, garaż lub kotłownię. Warto jednak wiedzieć, od czego uzależnić układ konkretnych pomieszczeń? Pierwszym czynnikiem jest kąt padania światła, a drugim – kąt nachylenia spadku. Inwestorzy dysponujący działkami z pięknym widokiem prawie zawsze wybiorą strefę do odpoczynku (np. salon, sypialnia) od strony nachylenia spadku. Bardzo ważnym elementem jest również naświetlenie – pomieszczeń, w których przebywamy najdłużej i najczęściej. To zagadnienie warto dobrze przemyśleć.

Ile kosztuje pochyła działka?

Pochyła działka jest znacznie tańsza niż standardowe ziemie. Wynika to z faktu, iż nachylone powierzchnie oceniane są jako tereny z wadami. Dzieje się tak szczególnie w miastach, gdzie skarpa jest raczej przeszkodą niż ciekawym urozmaiceniem. W górach natomiast działki pochyłe nie są wcale tańsze, szczególnie jeśli mamy do czynienia z pięknym krajobrazem wokół nas.

Koszty pochyłej działki są w niektórych przypadkach zdecydowanie niższe. Natomiast budowa domu na nierównym terenie kosztuje więcej niż zwykły budynek na równej powierzchni. W konsekwencji, jeśli nie przekalkulujemy prawidłowo takiej inwestycji – może okazać się stosunkowo drogim rozwiązaniem.

Jaki projekt domu wybrać na działkę ze spadkiem?

Budowa domu na pochyłej działce wiąże się również z projektem, który należy dobrać według własnych preferencji. Oprócz tego musi on spełniać wymagania stawiane przez gminę (zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego). Najpopularniejsze w Polsce są domy z bali przedstawiające tradycyjną architekturę (szczególnie na stokach). Można też wybrać nowoczesne rozwiązania aranżacyjne i pokusić się o dom w bryle lub skarpie. Reasumując, wszystko zależy od wielkości budynku, jego konstrukcji, kubatury, zastosowanych technologii, a przede wszystkim ceny projektu.

Wady i zalety budowy domu na pochyłej działce

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Dokładnie tak samo jest w przypadku budowy domu na pochyłej działce. Z jednej strony to ogromna szansa na zbudowanie wyjątkowego budynku, spełniającego najśmielsze oczekiwania domowników. Z innego punktu widzenia to wydatek i wymagające zobowiązanie projektowe, które należy dobrze przeanalizować. Zatem, jakie są wady i zalety budowy domu na pochyłej działce?

Budowa domu na pochyłej działce – zalety

Do zalet domu stawianego na pochyłej działce należą:

  • aranżacja dodatkowego miejsca na podpiwniczenie lub garaż
  • niskie koszty działki
  • szybkie i proste odprowadzanie deszczu (jeśli spadek jest w kierunku południowym)
  • piękne widoki.

Budowa domu na działce ze spadkiem – wady

Taki rodzaj działki oznacza jednak pewne wady, a są nimi:

  • wysokie koszty budowy podpiwniczenia i ogrodu poziomowego
  • niezbędne badania geologicznego gruntu generujące dodatkowe koszty
  • wystawienie budynku na działanie silnego bocznego wiatru.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dot. budowy domu na pochyłej działce należy dokładnie przeanalizować wszystkie koszty i nie łudzić się, że jeśli działka jest znacznie tańsza, budowa domu też taka będzie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.