Bliźniak czy szeregówka? Wady, zalety, porównanie
Bliźniak i szeregówka są tańsze niż wolnostojący dom jednorodzinny, ale dają większą prywatność niż mieszkanie w bloku. Jest to więc idealny kompromis dla tych, którzy marzą o domu z ogrodem, ale nie chcą budować domu jednorodzinnego. Czym różni się bliźniak od szeregówki i jakie są ich dobre i słabe strony?
Deweloperzy wraz z upływem czasu wzbogacają swoją ofertę o budynki mieszkalne w zabudowie szeregowej oraz bliźniaczej. Ich popularność wywodzi się z niskiej ceny w porównaniu do domów jednorodzinnych. W większości przypadków na zakup szeregówki lub bliźniaka decydują się osoby, które nie chcą mieszkać w bloku, ale wymarzyły sobie dom z ogrodem i chcą zmieścić się w budżecie. Rodzaj wymarzonego domu warto jednak przemyśleć jeszcze przed kupnem działki. Nie każdy budynek da się bowiem postawić na każdej posesji. Dlatego też przed dokonaniem zakupu działki warto zapoznać się z warunkami zabudowy. Określają one jasno, jakie budynki mogą stanąć w danej lokalizacji.
Dom typu bliźniak – co to jest?
Bliźniak to najprościej rzecz ujmując, taki budynek, który składa się z dwóch oddzielnych lokali – domów. Zgodnie z zapisem w ustawie, jest to jednak budynek, w którym każdy segment konstrukcyjnie stanowi odrębną całość, a wyodrębnić w nim można jedynie dwa lokale mieszkalne lub jeden lokal mieszkalny i jeden użytkowy. Między każdym budynkiem należy jednak zachować przerwę dylatacyjną – około 3-5 cm. W praktyce oznacza to tyle, że domy, choć stoją obok siebie i stanowią całość, nie powinny się ze sobą stykać. Co więcej, nie mogą mieć wspólnych instalacji ani przyłącza czy dachu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że bliźniak nie oznacza, że oba segmenty mają być lustrzanym odbiciem. Niemniej jednak utrzymanie budynku w symetrii da uczucie harmonii i estetyki. Bliźniak zatem to kompromis między własnym domem z ogrodem a mieszkaniem w bloku, który gwarantuje nam kawałek przestrzeni i zdecydowanie mniejszą liczbę sąsiadów.
Czym charakteryzuje się dom szeregowy?
Dom szeregowy tworzy kompleks budynków, minimum trzech. Zwykle jednak jest to znacznie więcej lokali. Oznacza to więc, że jeśli masz dom szeregowy w środkowym segmencie, sąsiadów masz po obu stronach. Jedynie kupno skrajnego szeregu stwarza „pozory bliźniaka”, czyli oznacza jedynie jednego sąsiada.
Projekty domów szeregowych nie są narzucone odgórnie. Przedstawiona koncepcja powinna spełniać wytyczne dot. warunków zabudowy mieszkalnej. Ustalana jest tam ilość pięter, kierunek zwrócenia kalenicy, przednia linia zabudowy, nachylenie dachu itp.
Wady i zalety bliźniaka i szeregówki
Bliźniaki i szeregówki to zdecydowanie korzystna alternatywa dla mieszkania w bloku. Oznacza bowiem własny, kilkukondygnacyjny dom z kawałkiem ogrodu i często z garażem. Jakie są zalety i wady tego typu zabudowań?
Dom typu bliźniak - zalety i wady
Każdy z wymienionych typów budynków ma swoje zalety i wady. Niewątpliwie do zalet bliźniaka należą:
- większa prywatność niż w szeregówce lub w bloku
- niższe koszty budowy niż domu jednorodzinnego wolnostojącego
- duża powierzchnia użytkowa i własny ogród
- niższe koszty ogrzewania – dzięki wspólnej ścianie.
Bliźniak ma jednak swoje wady, a są nimi m.in.:
- brak prywatności przez bliskość sąsiedztwa
- brak możliwości znacznej rozbudowy segmentu (przez konieczność zachowania symetrii).
Dom w zabudowie szeregowej – zalety i wady
Budowanie lub kupowanie segmentu w szeregówce również ma wady i zalety. Do zalet szeregówki należą:
- niskie koszty zakupu działki
- niższy koszt budowy niż w przypadku domu jednorodzinnego
- stosunkowo niskie rachunki za ogrzewanie (szczególnie jeśli mieszkamy w segmencie środkowym, ogrzewanym dodatkowo przez sąsiadów po obu stronach).
Zabudowa szeregowa ma także kilka mankamentów, a są to:
- stosunkowo mała powierzchnia użytkowa
- konieczność uszanowania ciszy nocnej
- ograniczony z dwóch stron dostęp do światła naturalnego (w przypadku segmentu środkowego).
Szeregówka a bliźniak – podobieństwa i różnice
Zabudowa szeregowa może powstać, gdy zostaną połączone minimum 3 budynki w rozbudowane segmenty, natomiast konstrukcja zabudowy bliźniaczej wymaga połączenia jedynie dwóch nieruchomości. Warto pamiętać, że ww. domy muszą mieć oddzielną ścianę między połówkami budynku, ponieważ w innym przypadku nie będzie można określić ich mianem nieruchomości jednorodzinnej. Co ważne, ścianę przylegającą do sąsiedniego budynku należy uczynić ścianą oddzielenia przeciwpożarowego.
Priorytetowym czynnikiem ułatwiającym życie z sąsiadami za ścianą jest intymność. Można skutecznie o nią zadbać izolując tzw. “ślepe ściany” łączące obydwa budynki. W celu kompletnego wyciszenia hałasu z sąsiedzkiej strony należy posłużyć się dylatacją (szerokość 3-5 cm). Powstałą szczelinę powinno się zapełnić granulatem celulozowym lub wełną mineralną.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że szeregówka i bliźniak są do siebie zbliżone cenowo. Przewagą bliźniaka nad szeregówką jest fakt, że oprócz nas, w bliźniaku będziemy mieli znacznie mniejsze sąsiedztwo. Często bywa też tak, że bliźniaki gwarantują większą powierzchnię użytkową niż szeregówki. Bliźniak zdaje się więc być lepszą opcją, jeśli marzymy o własnym domu i większym ogrodzie, ale jednocześnie o małej liczbie sąsiadów.
Zabudowa bliźniacza i szeregowa charakteryzują się przede wszystkim możliwością zaoszczędzenia sporej ilości miejsca z racji budowy na wąskich parcelach. W przypadku szeregówki optymalnym wyborem są skrajne, ponieważ leżą one na większych o kilkanaście procent działkach będących w podobnych kryteriach cenowych.
Warto zwrócić uwagę na prawidłowe rozplanowanie strefy dziennej, ponieważ jest ona często zaniedbywana w kontekście doświetlenia światłem naturalnym. Skutecznym sposobem na pozyskanie dodatkowego światła jest zaplanowanie w projekcie wstępnym okien narożnych, portfenetrów oraz drzwi balkonowych na drugiej kondygnacji.
Budynki takie jak bliźniak, czy szeregówka, mogą być stawiane w odległości 3 metrów od granicy, w wyjątkowych sytuacjach 1,5 metra. Każdy budynek – bliźniak i szeregówka – ma oddzielne segmenty, które wewnątrz można aranżować na różne sposoby. Może się więc okazać, że mieszkając np. w bliźniaku, możemy mieć zupełnie inaczej urządzone wnętrze niż sąsiad, dzięki innemu rozkładowi pomieszczeń.
Trudno jednoznacznie określić, który typ zabudowy jest lepszy – bliźniak, czy szeregówka. Różnią się one ceną, ale i powierzchnią czy liczbą sąsiadów za ścianą. Wiele zależy od tego jakie są oczekiwania inwestora i jakimi środkami on dysponuje. W naszej ofercie znajdziecie całą gamę projektów bliźniaków, a także projektów budynków szeregowych.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.