Maty grzewcze – jakich błędów nie popełniać przy montażu i użytkowaniu?

Wybierając ogrzewanie do domu lub mieszkania, coraz częściej stawiamy na ogrzewanie podłogowe. Jedną z opcji są maty grzewcze. Trzeba jednak znać podstawowe zasady ich działania, żeby nie popełnić błędów przy montażu. O czym należy pamiętać?

null
Allegro

Czym są maty grzewcze?

Mata grzewcza to sieć bardzo cienkich przewodów elektrycznych (grzewczych). Osadzone są na siatce z włókna szklanego. Sama zasada działania nie jest niczym skomplikowanym – kabel elektryczny zmienia prąd w ciepło, ogrzewając otoczenie maty. Także montaż nie jest trudny, dzięki gotowej macie, która jest samoprzylepna. Umieszcza się ją w elastycznym kleju lub samopoziomującej masie, odpowiedniej do ogrzewania podłogowego. Matę można położyć zarówno pod płytkami ceramicznymi, kamiennymi, jak i gresowymi. Taki rodzaj ogrzewania może stanowić podstawowe źródło ciepła w domu lub być jedynie ogrzewaniem dodatkowym, który da komfort ciepłej podłogi. Najlepiej zaplanować maty grzewcze na etapie budowy lub gruntownego remontu.

Jak działa mata grzewcza?

Nośnikiem ciepła w macie grzewczej jest przewód grzejny. W wyniku oporu elektrycznego powstającego na drutach przewodu, wytwarzane jest ciepło. Wytworzona w ten sposób energia jest przenoszona na płaszczyznę podłogi, co skutkuje ogrzaniem pomieszczenia. Dużą zaletą tego ogrzewania jest szybki i łatwy montaż, bezpieczeństwo użytkowania, a przede wszystkim niska awaryjność systemu. Nie ma konieczności corocznego serwisowania układu, co nie generuje dodatkowych kosztów. Jednocześnie ten typ ogrzewania zapewnia przyjemne odczucie ciepłej podłogi i niweluje konieczność montowania odstających od ścian grzejników

Co musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?
Co musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

O czym pamiętać przy matach grzewczych?

Warto poznać zasady działania mat grzewczych, by nie popełniać błędów, które będą rzutowały na ich funkcjonowanie w przyszłości. Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych kwestii, które należy dobrze przemyśleć i zasad, które trzeba zapamiętać, by zainwestowane pieniądze przynosiły zamierzony efekt.

Zapoznaj się: Ogrzewanie podłogowe - koszty materiałów, robocizny i eksploatacji 2023

Systemy sterowania

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym to bardzo ważny aspekt. Musisz więc rozważyć wybór odpowiedniego termostatu. Aby ogrzewanie i komfort cieplny były optymalne, najlepiej decydować się na wysokiej klasy termostat z czujnikiem podłogowym. Oprócz tego, przyda się dobry elektryczny termoregulator. Pomoże on nie tylko kontrolować koszty eksploatacji, ale także dopasować pory włączenia i wyłączenia ogrzewania. Ułatwi to właśnie regulator z możliwością programowania czasowego. 

Odpowiednia odległość od innych instalacji

Montując maty grzewcze, należy zachować odpowiednie odstępy od rur spustowych, odpływów kanalizacji, rur grzewczych czy instalacji ciepłej wody. Głównie za sprawą tego, że w przypadku awarii i konieczności wymiany elementów ogrzewania w tym miejscu, istnieje duże ryzyko mechanicznego uszkodzenia tych przewodów.

Rozmieszczenie mat grzejnych

Bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie mat. Nie należy układać ich pod stałą zabudową. O ile możesz zainstalować matę pod np. podwieszoną miską WC lub szafką, o tyle pod meblami stojącymi bezpośrednio na podłodze jest to zabronione. Nie możesz także montować maty grzejnej pod wanną lub brodzikiem. W miejscu, gdzie pod podłogą położone są maty grzejne, nie możesz planować zabudowy stałej. Tam może stanąć jedynie mebel na na nóżkach, jeśli zachowana będzie odległość minimum 3 cm wysokości od posadzki.

Wykończenie podłogi

Jeszcze do niedawna ogrzewanie podłogowe polecało się jedynie pod podłogę wykończoną płytkami. Obecnie na rynku jest cały szereg materiałów idealnych na ogrzewanie podłogowe. Może to być nie tylko terakota, ale także parkiet czy wykładzina dywanowa. Co więcej, taka instalacja może być położona nie tylko bezpośrednio na wylewce betonowej, ale także na np. starej terakocie. 

Docinanie maty grzejnej

Poszczególne maty można bez problemu ze sobą łączyć. Może się jednak okazać, że mata grzejna jest zbyt długa i nie mieści się w pomieszczeniu. W żadnym wypadku nie można docinać przewodów elektrycznych. Możesz jedynie wykonać odpowiednie i niezbędne nacięcia na siatce. 

Gotowe zestawy do samodzielnego montażu

Montaż maty możesz zlecić wykwalifikowanej firmie, ale możesz też wykonać go samodzielnie. Na rynku dostępne są różne gotowe zestawy. Dobrze jednak sprawdzić opinie o producencie, a po zakupie zestawu, koniecznie należy ocenić, czy w zestawie znajdują się wszystkie niezbędne elementy. Pamiętaj jednak, że samo podłączenie maty może wykonać jedynie elektryk z odpowiednimi uprawnieniami SEP.

Podsumowując, maty grzejne to nie tylko sposób na ogrzewanie pomieszczeń i stwarzanie komfortu cieplnego, ale także niekiedy możliwość innej aranżacji. Jest to możliwe dzięki wyeliminowaniu odstających od ścian grzejników. To nowoczesny, niezawodny i energooszczędny system ogrzewania. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.