Szambo – zalety, wady, koszty

Odprowadzenie ścieków to jedna z kluczowych kwestii przy użytkowaniu domu. Zwykle zajmuje się tym sieć kanalizacyjna, do której podłączony jest budynek. Może jednak zdarzyć się tak, że działka, na której ma być zbudowany dom, nie jest podłączona do takiej sieci, a wykonanie przyłącza wiązałoby się z wysokimi kosztami. Dlatego alternatywą jest przydomowe szambo. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

null

Szambo – co to jest?

Przydomowe szambo jest opłacalne, jeśli do działki nie doprowadzono sieci kanalizacyjnej. Szacuje się, że jeśli najbliższa instalacja miejska przebiega ponad 300 metrów od nieruchomości, podłączenie do kanalizacji jest nieopłacalne. Alternatywą jest więc przydomowe szambo.

Najprościej rzecz ujmując jest to podziemny (lub rzadziej naziemny) zbiornik bezodpływowy, do którego odprowadzane są ścieki z domu. Może być wykonany z betonu lub odpowiedniego plastiku. Koniecznie musi być opróżniany regularnie. Odbierane przez odpowiednią firmę ścieki wywożone są do najbliższej komunalnej oczyszczalni ścieków.

Kiedy szambo jest niezbędne?

Są takie sytuacje i takie działki, na których szambo jest jedyną możliwością na odprowadzanie nieczystości. Dzieje się tak w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych. Wówczas niemożliwe jest rozsączanie oczyszczonych ścieków z przydomowej oczyszczalni bezpośrednio do gruntu. Szambo to też idealna finansowa alternatywa dla budowy przydomowej oczyszczalni. Jeśli dana nieruchomość będzie generowała małą ilość ścieków, wówczas nie warto inwestować w kosztowne rozwiązania. Może się też zdarzyć tak, że na działce brakuje miejsca na inne rozwiązania – szambo jest kompaktowych i niewielkich rozmiarów, co sprawdza się na nawet najmniejszych działkach. Wystarczy zainstalować je 5 m od okien i drzwi budynku, 15 m od studni i 7,5 m od granicy działki. 

Szambo – ile kosztuje?

Sama instalacja szamba na działce to koszt około 3000-6000 zł. To z pewnością mniej, niż koszt stworzenia przydomowej oczyszczalni ścieków. Niemniej jednak szambo jest droższe w eksploatacji. Dochodzą tu ceny wywozu nieczystości, co jest konieczne mniej więcej co dwa tygodnie. Zwykle koszty te oscylują w granicach 300-400 złotych miesięcznie.

Jakie są zalety i wady szamba na działce?
Jakie są zalety i wady szamba na działce?

Zalety i wady szamba

Jeśli zastanawiasz się nad instalacją szamba na działce, musisz znać wszystkie jego zalety, a przede wszystkim wady. Źle podjęta decyzja może rzutować na komfort domowników w przyszłości.

Zalety szamba

Niewątpliwie największą zaletą szamba jest stosunkowo niski koszt instalacji. Co więcej, cena ta jest niższa niż cena wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków. Dorzucić tu można jeszcze fakt, że szambo sprawdzi się nawet na mniejszych działkach, gdzie niemożliwe jest wykonanie oczyszczalni. Szambo samo w sobie jest też szczelne i odporne na działanie czynników zewnętrznych (np. procesy zachodzące w podłożu), a do tego stabilne – betonowe szambo redukuje ryzyko wypchnięcia przez napór wód gruntowych (odwrotnie sytuacja wygląda w przypadku pojemnika plastikowego).

Dlaczego szambo to zły pomysł?

Szambo ma szereg wad, których świadomość trzeba mieć na etapie podejmowania decyzji. Przyjęło się nawet przekonanie, że poza niskim kosztem inwestycyjnym, szambo nie ma więcej zalet. Do wad należą:

  • wysoki koszt eksploatacji – miesięcznie 4-osobowa rodzina wyda na utrzymanie szamba około 400 złotych i choć wydawać by się mogło, że to niewiele, tymczasem przydomowa oczyszczalnia ścieków generuje takie koszty w ciągu całego roku
  • wymaga kontroli – regularne wywożenie zgromadzonych nieczystości to podstawa użytkowania tego urządzenia; niedopuszczalne jest przepełnienie zbiornika, dlatego trzeba stale monitorować poziom jego napełnienia
  • uwalnianie gazów – nieprzyjemny efekt działania szamba to przede wszystkim uwalnianie śmierdzących gazów
  • regularny hałas – odbiór nieczystości wiąże się z hałasem – szambiarka, a konkretnie jej pompa zasysająca ścieki potrafi bardzo hałasować; taki odbiór trwa około 30 minut, niemniej jednak odbywa się regularnie-średnio co około 2 tygodnie
  • szambiarka odbierająca nieczystości to pojazd, który spala paliwo tworząc smog i przyczyniając się do degradacji środowiska
  • strata wody – szambo oznacza, że wraz ze ściekami wywożona jest także woda potrzebna do procesu magazynowania odpadów; w przypadku przydomowej oczyszczalni około 90% składu odpadów to woda, która jest odzyskiwana w procesie oczyszczania
  • konieczność dopełnienia urzędowych formalności.

Jeśli działka nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, musisz poszukać rozwiązania alternatywnego. Jednym z nich jest przydomowe szambo, ale rozwiązanie to obwarowane jest licznymi wadami, które warto poznać i przeanalizować.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.