Szambo – usytuowanie, formalności, pozwolenia

Kupiłeś nieuzbrojoną działkę i chcesz budować dom? Jeśli sieć kanalizacyjna przebiega zbyt daleko, nie musisz porzucać marzeń o idealnym domu z dala od miejskiego zgiełku. Wystarczy, że zainstalujesz przydomowe szambo. Jakie formalności się z tym wiążą i gdzie może być usytuowane szambo?

null

Po co mi szambo?

Szambo jest instalacją odprowadzenia nieczystości, które nie zostają utylizowane dzięki podłączeniu do sieci kanalizacyjnej. Zdarza się, że sieć znajduje się zbyt daleko, a jej doprowadzenie byłoby zbyt kosztowne. W praktyce, samo szambo to nic innego jak specjalny pojemnik wykonany z odpornego plastiku lub betonu, który umieszczony pod powierzchnią ziemi i połączony z domową siecią, zapewnia miejsce do gromadzenia wyprodukowanych ścieków. To alternatywa dla przydomowej oczyszczalni ścieków, która zwykle jest kosztowniejsza inwestycyjnie i wymaga dużo większej powierzchni na działce. Minusem szamba jest jednak to, że trzeba je regularnie opróżniać, co oznacza wyższe koszty eksploatacji.

Pojemność szamba

Przyjmuje się, że jeden domownik zużywa w ciągu dnia około 180-200 litrów wody. Na tej podstawie łatwo obliczyć wymaganą pojemność szamba. Wystarczy pomnożyć ilość zużywanej wody przez ilość domowników i dni, przez które nieczystości będą gromadzone w zbiorniku. Jeśli szambo opróżnia się średnio co około 2 tygodnie, wówczas okaże się, że dla 4-osobowej rodziny idealne szambo powinno mieć około 10 m³ pojemności. To dowodzi, że szambo to rozwiązanie dla niewielkiej ilości domowników. Przy większym zużyciu wody i większej ilości nieczystości, taka instalacja może być mniej skuteczna.

Usytuowanie szamba na działce

Prawo określa dokładne odległości od poszczególnych elementów na działce. Planując szambo na działce, trzeba pamiętać, że może się ono znajdować:

Zdarza się, że te odległości są mniejsze. Konieczne jest wówczas odpowiednie urzędowe zezwolenie, niemniej istnieje taka możliwość i warto mieć to na uwadze.

Warto wspomnieć, że powyższe odległości obowiązują nie tylko w obrębie elementów na naszej działce, ale także na działkach sąsiednich. Oznacza to, że jeśli sąsiad ma na działce studnię, to nasze szambo musi być wykonane w odległości 15 metrów od tej studni.

Istnieją też określone wymagania dotyczące wentylowania zbiornika. Bez odpowiedniej wentylacji do mieszkańców mogą docierać niepożądane zapachy. Zwykle wystarczy rura zakończona wywiewką o średnicy 110 lub 160 mm, wystająca nad teren o około 0,5 metra. Taka wywiewka nie może znajdować się bliżej budynków niż 5 metrów i bliżej drogi publicznej niż 2 metry.

Sama instalacja szamba na działce musi być wykonana w skrupulatny i dokładny sposób. O ile z betonowym szambem nie dzieje się nic złego, o tyle kluczowe jest umieszczenie zbiornika wykonanego z plastiku. Istnieje bowiem ryzyko, że po opróżnieniu zadziała na niego fizyka, a wody gruntowe znajdujące się wysoko, wypchną źle zamontowany zbiornik doprowadzając do uszkodzenia instalacji.

Usytuowanie i szczelność szamba ma ważne znaczenie. Kluczowym zagadnieniem jest to, żeby szambo nie zanieczyszczało środowiska i wód gruntowych. Jeśli w okolicy znajduje się studnia, należy regularnie kontrolować skład wody. Dla ludzi, szczególnie dla dzieci niebezpieczne mogą być związki azotu. Oprócz tego, nieszczelne szambo oznacza, że do zbiornika napływa woda, co zwiększa prędkość jego napełnienia, a przez to koszt wywozu nieczystości.

W którym miejscu można zainstalować szambo?
W którym miejscu można zainstalować szambo?

Jakie formalności wiążą się z instalacją szamba?

Szambo to instalacja, której wykonanie obwarowane jest szeregiem formalności. Nie są one skomplikowane, niemniej jednak należy je znać jeszcze przed podjęciem działań zmierzających do wykonania szamba. Jeśli dopiero składasz wniosek o pozwolenie na budowę, a do działki nie jest doprowadzona kanalizacja, wystarczy dołączyć do wniosku odpowiednie schematy, z których wynika, że odprowadzaniem nieczystości zajmiesz się właśnie w formie szamba. Wystarczy do pozwolenia na budowę lub zgłoszenia chęci budowy dołączyć plan zagospodarowania działki przedstawiający usytuowanie zbiornika na nieczystości oraz opis techniczny.

Możesz jednak zgłosić chęć wykonania szamba oddzielnie. Wówczas kluczowe są dopełnione formalności. Przede wszystkim musisz zgłosić chęć wykonania takiej instalacji. Dotyczy to szamba do pojemności 10 m³. Po złożeniu pisma musisz poczekać 21 dni. Jeśli urząd nie wyrazi sprzeciwu, po 3 tygodniach możesz rozpocząć prace. Wniosek składa się w odpowiednim starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu.

Ważną kwestią jest też odpowiedni dojazd do szamba. Jest on konieczny dla tak zwanej szambiarki, która systematycznie będzie przyjeżdżać i wywozić nieczystości.

Podsumowując, zainstalowanie szamba na działce to stosunkowo łatwy temat. Trzeba jednak pamiętać o niezbędnych formalnościach i zachowaniu odpowiednich odległości od innych elementów działki oraz działek sąsiednich. Szambo poleca się szczególnie do nieruchomości, z których korzysta się rzadko lub w których mieszka niewiele osób.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.