Więźba tradycyjna – wady, zalety, koszty

Więźba to szkielet dachu, który podtrzymuje całą konstrukcję. Wykonana w technologii tradycyjnej przygotowana jest na placu budowy, a zlecenie jej stworzenia powinno się powierzyć wykwalifikowanym i doświadczonym cieślom. Jakie są zalety i wady więźby tradycyjnej?

null

Więźba tradycyjna wykonywana jest przez brygadę cieśli. Montuje się ją z elementów dostarczonych z tartaku lub innego przetwórstwa drzewnego. Samo drewno powinno być odpowiednio przygotowane i osuszone. Mokre drewno zacznie się wypaczać. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest impregnacja. Należy używać dobrych jakościowo substancji wodorozcieńczalnych, ponieważ niesprawdzone mogą wywoływać alergie lub w inny sposób działać szkodliwie na zdrowie domowników. Przeczytaj o czym jeszcze należy pamiętać.

Materiał na więźbę tradycyjną

Skoro wiadomo już, że więźbę tradycyjną powinna wykonać wykwalifikowana firma, warto przejść do omówienia kolejnego ważnego aspektu, jakim jest dobór materiału. To, na jakie drewno się zdecydujemy i czy będzie ono odpowiednio wysuszone, ma duże znaczenie dla późniejszej kondycji dachu. Na ogół do przygotowania więźby tradycyjnej wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe lub jodłowe. Rzadziej, głównie ze względu na cenę, inwestorzy sięgają po dębinę i modrzew. Niemniej jednak drzewo modrzewiowe, choć droższe, jest bardzo wytrzymałe i odporne na różne szkodniki oraz grzyby.

Wybierając drewno na więźbę, warto zwrócić uwagę na jego klasę oznaczoną w projekcie domu, a także na wilgotność surowca. Zakłada się, że odpowiedni poziom to około 15-20%. Więźba staje się mniej wytrzymała, kiedy wybierzemy zbyt wilgotne drewno.

Więźba tradycyjna – jak ją wykonać?

Zwykle w tej technologii wykonuje się proste konstrukcje oparte na takich elementach, jak krokwie czy jętki. Poszczególne składowe są odpowiednio przycięte i dopasowane, a następnie łączone za pomocą złączy ciesielskich. To niestety praca czasochłonna, dlatego wykonanie dachu w tej technologii jest dłuższe niż dachu prefabrykowanego. Wymaga także precyzji, dokładności, a przede wszystkim doświadczenia. Więźba tradycyjna to zatem coś, co przygotowuje się kilka tygodni. Mimo to jest to wciąż popularna technologia. Jakie atuty ma więźba tradycyjna?

Zalety i wady więźby tradycyjnej

Dach wznoszony metodą tradycyjną ma szereg wad i zalet, a zatem zyskuje sobie także zwolenników oraz przeciwników.

Więźba tradycyjna – dlaczego warto?

Ten popularny wciąż sposób tworzenia dachu zawdzięcza swoje uznanie między innymi cenie. Jest niewygórowana i z pewnością konkurencyjna względem dachu prefabrykowanego. Oprócz tego jest to konstrukcja solidna i trwała.

Atutem tego rodzaju dachu jest fakt, że w tej technologii można bez problemu wykonać nawet najbardziej skomplikowany w kształcie i układzie dach. Nie ma również znaczenia kąt nachylenia dachu i jego pokrycie.

Co więcej, tradycyjna więźba jest zawsze elementem projektu domu, jaki kupujemy. W przypadku gotowych dachów prefabrykowanych, musimy zaprojektować dach u producenta, co zwykle generuje dodatkowe koszty. Oprócz tego w tym wypadku nie jest konieczne wypożyczenie ciężkiego sprzętu w postaci dźwigu, co dodatkowo minimalizuje koszty.

Niewątpliwie jest to rozwiązanie, które sprawdza się od dziesięcioleci, jeśli nie od wieków.

Jakie są wady więźby tradycyjnej?
Jakie są wady więźby tradycyjnej?

Wady więźby tradycyjnej

Niestety, ta technologia obwarowana jest pewnymi mankamentami, o których należy wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Po pierwsze samo jej przygotowanie trwa co najmniej kilka tygodni. Inwestorzy, którym zależy na szybkim ukończeniu budowy, mogą stać się przez to nieco niecierpliwi.

Inną kwestią jest to, że przy tworzeniu takiego dachu sporo materiału idzie do wyrzucenia. Przycinanie materiału na budowie nie pozwala na użycie go ponownie, tak jak ma to miejsce w przypadku dachu prefabrykowanego, do innej konstrukcji. Samo przycinanie drewna na placu budowy generuje jednocześnie dodatkowy bałagan i śmieci.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wzmocnienia konstrukcji, jakie należy przewidzieć w więźbie tradycyjnej. Wymaga ona niekiedy dodatkowych słupów podporowych lub nawet dodatkowych ścian nośnych.

Kluczowe jest dopilnowanie, by materiał nie był zbyt wilgotny. Może bowiem dochodzić do odkształcania się konstrukcji i obniżenia poziomu jej stabilności i wytrzymałości. Co więcej, do produkcji dachów prefabrykowanych używa się drewna certyfikowanego o jakości C24. Takiej dokładności i trwałości nie da się uzyskać w przypadku więźby tradycyjnej.

Więźba tradycyjna to nie najlepszy pomysł, jeśli Twoja działka jest mała i nie ma na niej miejsca do przetrzymywania drewna przywiezionego z tartaku. 

Ile kosztuje więźba tradycyjna?

Trudno jednoznacznie oszacować koszt więźby tradycyjnej. Może się on zmieniać w zależności od regionu kraju, a przede wszystkim od powierzchni i poziomu skomplikowania konstrukcji. Niemniej jednak przyjąć można, że w pierwszej połowie 2022 roku za więźbę tradycyjną trzeba zapłacić około 80-120 zł/m². Dokładną wycenę uzyskasz kontaktując się z wybraną przez siebie firmą budowlaną. 

Najczęściej w polskim budownictwie wykonuje się tradycyjną drewnianą więźbę. Wykorzystuje się do niej belki łączone bezpośrednio na budowie.

Warto pamiętać, że więźba tradycyjna ma rację bytu tylko wówczas, gdy wykona ją doświadczona firma budowlana. W innym wypadku wszelkie błędy mogą być bardzo kosztowne. 

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.