Balkon francuski – czy warto? Zalety i wady

Balkon francuski jest nietypowy, bo nie ma on powierzchni użytkowej. Oznacza jedynie okno balkonowe i balustradę zewnętrzną dla bezpieczeństwa. Czy warto mieć taki balkon? Przedstawiamy zalety i wady.

null

Balkon francuski to inaczej balustrada francuska lub portfenetr. Choć słowo „balkon” może przywoływać skojarzenia z dodatkową przestrzenią, to jednak takie pojmowanie jest mylne. Ten rodzaj balkonu oznacza bowiem jedynie zamontowanie okna balkonowego, a tuż za nim – balustradę. Nie nadaje się więc do uprawy roślin czy celów rekreacyjnych. Na balkonie francuskim nie wypijesz kawy ani nie wywiesisz prania. Jakie są zatem zalety i wady takiego balkonu?

Konstrukcja balkonu

W przypadku balkonu francuskiego trudno mówić o skomplikowanej konstrukcji wymagającej dokładnych obliczeń, tak jak ma to miejsce w przypadku balkonu tradycyjnego. Tutaj uwaga skupiona jest jedynie na doborze okna i balustrady.

Prawo budowlane określa jedynie dwa kluczowe elementy balkonu francuskiego, które wpływają na bezpieczeństwo jego użytkowania. Okazuje się więc, że balkon francuski nie może być zamontowany wyżej niż 25 metrów nad ziemią. Z kolei balustrada musi mieć minimum 90 cm wysokości w budynkach jednorodzinnych i minimum 110 cm w domach wielorodzinnych.

Jakie okno do balkonu francuskiego?

W tym rodzaju balkonu okno jest zamontowane najczęściej kilkanaście centymetrów nad poziomem podłogi. Może to być konstrukcja rozwierna, rozwierno-uchylna lub częściowo typu fix, czyli w ogóle nie otwierana. Inwestor sam musi zdecydować czy chce, żeby jego okno balkonowe się otwierało czy też woli, żeby było stale zamknięte.

Jaka powinna być balustrada do portfenetra?

Balustrada to kolejny element, na który trzeba zwrócić uwagę. W zależności od sposobu montażu, możemy wybrać dwie różne opcje:

  1. balustrada przytwierdzona do ściany elewacyjnej budynku – daje niewielką ilość miejsca, na przykład na ustawienie doniczki na parapecie
  2. balustrada przytwierdzona do ościeżnicy – nie ma przestrzeni, na której można ustawić choćby rośliny.

Niemniej jednak, nawet jeśli na balkonie francuskim nie ma miejsca na ozdoby roślinne, można pomyśleć o klimatycznym oświetleniu solarnym lub led. Na rynku dostępnych jest sporo łańcuchów świetlnych w różnej stylistyce, które przewieszone wokół naszej balustrady, gwarantują estetyczny efekt, szczególnie po zmroku.

Sama balustrada może być prosta lub o fantazyjnym kształcie. Wykonana jest najczęściej z metalu, ale równie dobrze osłona takiego balkonu może być z drewna, aluminium lub szkła. Powinna być ona dopasowana do stylu fasady – do budynków z dużymi przeszkleniami będzie pasować aluminium i szkło hartowane. Z kolei do budownictwa tradycyjnego poleca się balustrady drewniane.

null

Jakie zalety ma balkon francuski?

Skoro już wiemy, że balkon francuski to nic innego jak przeszklenie w formie okna od podłogi po sufit, zabezpieczonego od zewnątrz balustradą i niekiedy wykończonego parapetem zewnętrznym, warto przyjrzeć się jego wadom i zaletom.

Doświetlenie pomieszczeń

Przede wszystkim portfenetr pozwala skutecznie doświetlić pomieszczenia. Zamontowanie okna balkonowego wpuszcza do domu o wiele więcej światła niż zwykłe okno. Jednocześnie balustrada nie zasłania widoków za oknem, przez co wnętrze zostaje otwarte na otoczenie. Jeśli ktoś jednak nie lubi ciekawskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów, może zamontować w domu rolety lub firanki albo posadzić na parterze pod balustradą pnącze, które po jakimś czasie, rozrastając się, zacznie izolować nas od otoczenia.

Dekoracja elewacji

Balustrada bywa dopełnieniem elewacji domu. To od inwestora zależy kształt, kolor i wykończenie balustrady, niemniej jednak obecnie na rynku można dowolnie wybierać balustrady, które wpiszą się w każdy styl budownictwa. Taki balkon z balustradą przy samym oknie balkonowym to urozmaicenie także od środka domu. Patrząc przez okno, mamy element dekoracyjny, a jeśli przy balustradzie zamontowane zostaną skrzynki z kwiatami, wówczas możemy podziwiać ich piękno z bliska, nie mieszkając jednocześnie na parterze z ogródkiem.

Niski koszt inwestycyjny

Dużą zaletą balkonu francuskiego jest także niski koszt jego wykonania. Nie trzeba bowiem wydawać pieniędzy na wykończenie podłogi i samą płytę balkonową. Oprócz tego nie ma konieczności wykonywania kosztownych rozwiązań konstrukcyjnych i zbrojenia, co ma miejsce w przypadku balkonu tradycyjnego. Jedynym kosztem, jaki trzeba ponieść, to cena okna balkonowego i balustrady, które w przypadku balkonu francuskiego również występują.

Niska utrata ciepła

Balkon francuski, w porównaniu do balkonów tradycyjnych, oznacza niższe straty ciepła.  Łączenie płyty balkonowej z elewacją zwykle prowadzi do powstawania mostków termicznych, które oznaczają ucieczkę ciepłego powietrza z wnętrza. Przy balkonie francuskim problem ten jest zminimalizowany jedynie do ewentualnych nieudanych połączeń balustrady z elewacją.

Dlaczego nie zawsze balkon francuski to dobry pomysł?

Balkon francuski to niestety sporo ograniczeń i wad. Co do nich należy? Przede wszystkim brak dodatkowej powierzchni. Ci, którzy marzą o balkonie, na którym mogliby odpocząć, wypić kawę lub postawić suszarkę z praniem, na pewno będą zawiedzeni balkonem francuskim. Główny mankament polega właśnie na tym, że z jednej strony mamy balkon, ale jednocześnie nie możemy skorzystać z jego przestrzeni. Nie powiesisz na tym balkonie hamaka ani nie założyć letniej uprawy ziół. Zwykle taki balkon ogranicza się jedynie do niewielkiej półki – parapetu zewnętrznego.

Co więcej, portfenetr to co prawda uniwersalne rozwiązanie, ale może się okazać, że nie w każdym budynku będzie wyglądał dobrze. Najczęściej i najlepiej pasuje do budownictwa nowoczesnego i starych kamienic.

Jakie rośliny wybrać na balkon francuski?

Balkon francuski nie pomieści zbyt wielu roślin. Zwykle ogranicza nas długość i głębokość okna balkonowego lub wiszących skrzynek. Na tego rodzaju stanowiskach sprawdzają się rośliny wiszące, pnące lub kaskadowe. To pozwoli roślinie „spływać” lub wić się wokół okna. Sam dobór gatunków determinuje z całą pewnością stanowisko. Inne rośliny nadają się na miejsca słoneczne, inne rosną lepiej w cieniu np. od północy. Od południowej strony lepiej sadzić gatunki, które preferują dużą ilość słońca. Optymalne warunki panują na balkonie wschodnim lub zachodnim, przez co łatwiej dobrać rośliny do tych balkonów.
Ze względu na powyższe, na balkon francuski lub jego otoczenie, nadają się:

  • bluszcz pospolity
  • hortensja pnąca
  • powojnik
  • lawenda
  • pysznogłówka
  • róże
  • zioła.

Balkon francuski to z pewnością oryginalne rozwiązanie. Nadaje ono elewacji niepowtarzalnego wyglądu, a jednocześnie gwarantuje dużo światła dziennego, szczególnie w długich i wąskich pomieszczeniach. Jeśli dobrze go zaplanujesz, uda Ci się uprawiać na nim zioła lub pnącza.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.