Dach prefabrykowany – co to jest i ile kosztuje?
Prefabrykowana technologia budowy domu znacznie skraca czas jego wznoszenia. Gotowa konstrukcja domu może zostać zamontowana w około 2-3 dni, a sam dach prefabrykowany wykonać można nawet w jeden dzień. Przedstawiamy czym w praktyce jest dach prefabrykowany i ile kosztuje.
Czym jest dach prefabrykowany?
Dach prefabrykowany to lekki i łatwy w montażu dach, który w większych fragmentach jest przygotowany w fabryce, a na plac budowy dowieziony ciężkim sprzętem. Składa się przeważnie z drewnianych krat, które nazywane są wiązarami kratowymi, kratownicami lub dźwigarami. Na ścianach dach mocowany jest przy pomocy dźwigu. Takie więźby są także wstępnie przygotowane do ułożenia pokrycia, ponieważ zwykle są wyposażone w izolację z membrany dachowej i ruszt nośny pod blachę lub dachówki stworzony na łatach i kontrłatach.
Jest to konstrukcja stabilna i sztywna, przez co pokrycie dachowe i sufity stropodachów są bezpieczne i mniej narażone na pęknięcia czy odkształcenia. Dachy mogą być wykonane w różnych rozmiarach i kształtach – od jedno- czy dwuspadowych, przez płaskie, aż po łukowe.
Jak duży może być dach prefabrykowany?
Dach prefabrykowany oparty jest na konstrukcji kratownic, a to pozwala na dużą rozpiętość dachu. O ile klasyczna więźba dała możliwość wykonania konstrukcji o rozpiętości maksymalnej 5-5,5 metra, tak dach prefabrykowany może mieć aż 13-15 metrów rozpiętości. W przypadku zastosowania dodatkowych podpór może to być nawet 30 metrów. W mniejszych budynkach więźby mogą opierać się jedynie na ścianach zewnętrznych, co zwiększa możliwości aranżacyjne. Same wiązary ustawia się najczęściej w rozstawie 60-120 cm.
Etapy powstawania dachu
W przypadku wiązarów prefabrykowanych prace podzielone są na trzy etapy:
- zakup wiązarów według projektu
- transport na budowę
- montaż.
Natomiast jeśli zdecydujesz się na więźbę tradycyjną, oznacza to, że powstanie ona na budowie, a jej stworzeniem zajmie się cieśla. Wówczas do dopilnowania będzie:
- zakup drewna z tartaku
- transport na plac budowy
- zakup impregnatu i przeprowadzenie impregnacji drewna
- zakup okuć ciesielskich, gwoździ itp.
W wypadku dachu tradycyjnego rosną koszty za sprawą robocizny – do ceny materiałów i transportu należy doliczyć koszt montażu, co potrafi znacznie podnosić całościową kwotę, jaką trzeba zapłacić za wykonanie dachu.
Z czego powstaje dach prefabrykowany?
Wiązary zwykle kojarzą nam się z konstrukcją drewnianą. Tymczasem to nie jedyny materiał, z jakiego może powstać dach prefabrykowany. Może to być także konstrukcja żelbetowa i stalowa. Oczywiście drewno jest opcją najpopularniejszą, głównie za sprawą najniższej ceny. To także rozwiązanie uniwersalne i łatwo dostępne. Zwykle używa się drewna świerkowego lub sosnowego, ale najważniejsze, by było ono odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane. Najlepiej, jeśli wilgotność drewna nie przekracza 18%.
Odpowiednio docięte elementy drewniane są łączone za pomocą płytek kolczastych wykonanych ze stalowej blachy z kolcami. To oznacza, że nie ma potrzeby używania kleju, śrub, gwoździ itp.
Zobacz: Materiał na więźbę dachową – jakiego drewna użyć?
Dach prefabrykowany – od czego zacząć?
Niezaprzeczalnie rozpocząć należy od wyboru projektu domu. Możesz wybrać projekt indywidualny lub jeden z gotowych projektów domów dostępnych w naszej ofercie. Kiedy masz już projekt wymarzonego domu, odwiedź firmy oferujące wykonanie dachu prefabrykowanego i poproś o ofertę. Otrzymasz kosztorys, który pokaże Ci przybliżoną cenę. Na tej podstawie zdecyduj, z jaką firmą podjąć współpracę.
Ile kosztuje dach prefabrykowany?
Ten rodzaj wykonania dachu jest najbardziej opłacalny w przypadku niedużego dachu, jedno- lub dwuspadowego z poddaszem nieużytkowym. Wówczas to konkretna alternatywa dla dachu tradycyjnego. Koszty podnoszą więc dachy duże, o skomplikowanym kształcie i takie, które rozpościerają się nad poddaszem użytkowym. W 2022 roku, w momencie pisania tego artykułu za wiązary prefabrykowane trzeba było zapłacić około 130-180 zł/m² netto. Cena ta zawiera też montaż i transport. Można przyjąć, że cena więźby prefabrykowanej jest niższa niż tradycyjnej. Dzieje się tak między innymi za sprawą oszczędności na drugim stropie betonowym (konstrukcję stanowią dolne pasy wiązara).
Atuty i wady prefabrykowanego dachu
Dachy prefabrykowane różnią się pod wieloma względami od więźby tradycyjnej. Część z różnic uznać można za zalety, ale część za wady. Co do nich należy?
Zalety prefabrykowanych konstrukcji dachowych
Z pewnością na korzyść tej technologii budowy dachu przemawiają liczne zalety. Są to:
- krótki czas montażu
- niższy koszt (niż więźby tradycyjnej)
- brak przestojów technologicznych
- lekkość konstrukcji
- wyeliminowanie kosztownego betonowego stropu
- wytrzymałość, trwałość i precyzja wykonania konstrukcji
- możliwość wykonania dachu o rozpiętości do 30 metrów (dachy proste) lub nawet 40 metrów (dachy łukowe)
- niewielka ilość odpadów materiału.
Niezaprzeczalnie, zaletą wiązarów jest także to, że wykonaniem dachu zajmuje się od początku do końca producent – w momencie przekazania projektu domu i podpisania umowy oraz dogadania wszelkich szczegółów, nie musisz już nic załatwiać ani nie musisz się o nic martwic. Sam montaż po wyprodukowaniu elementów dachu w fabryce trwa około 1-2 dni, co sprawia, że prace przebiegają szybko i sprawnie. Jeśli zależy Ci na czasie – z pewnością jest to rozwiązanie, które warto rozważyć.
Dach prefabrykowany – wady
Oprócz szeregu zalet, warto poznać także wady tej technologii. Oznacza ona bowiem np., że konieczny jest odpowiedni dojazd do działki. W innym wypadku wysoki dźwig, który ma zamontować elementy na budowie nie będzie mógł dotrzeć na plac i wykonać pracy. Wadą jest więc głównie utrudniony transport i rozładowanie gotowych elementów, co wymaga pomocy dźwigu – jest to nie tylko wymagające pod względem potrzebnej powierzchni i dojazdu, ale także pod kątem finansowym.
Prefabrykowane dachy to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego budownictwa. Gotowe elementy opracowane w fabryce, z których składa się dach w ciągu jednego dnia coraz bardziej wypierają pracę cieśli i tradycyjne więźby dachowe wykonywane z tarcicy na placu budowy. Niejednokrotnie jest to także alternatywa finansowa, dlatego warto rozważyć ten rodzaj dachu, szczególnie w przypadku budynków o prostej konstrukcji.
Komentarze