Deskowanie dachu – zalety, wady, opinie

Wielu inwestorów staje przed dylematem, czy wykonać deskowanie dachu. Wpływa ono na sztywność i trwałość konstrukcji i zabezpiecza dach przed wilgocią, ale ma też szereg wad. Przedstawiamy opinie tych, którzy zdecydowali się na deskowanie.

null

Czym jest deskowanie dachu?

Deskowanie jest elementem stężającym konstrukcję. Stabilizuje konstrukcję ścian szczytowych budynku, co jest istotne szczególnie w przypadku dachu dwuspadowego. Deskowanie może więc w praktyce chronić od np. niebezpiecznych skutków nagłych zjawisk atmosferycznych, jak np. wichury, a także przed dostawaniem się śniegu i zanieczyszczeń pod pokrycie dachowe. Wykonanie deskowania polega na położeniu na konstrukcji dachu szczelnego pokrycia z desek i przykryciu całości papą. Deski przybija się do krokwi bezpośrednio lub pośrednio. Samo deskowanie powinno się zakończyć na krokwiach około 5-7 cm od kalenicy i w tym samym miejscu należy zakończyć układanie papy lub membrany.

Czy warto deskować dach?

Deskowanie ma szereg zalet i wad, które warto znać przed ostateczną decyzją dotyczącą pokrycia dachowego. Jakie są zalety i wady deskowania?

Zalety deskowania dachu

Do zalet deskowania można zaliczyć przenoszenie sił poziomych równomiernie po konstrukcji połaci dachowej. Wspomniane siły to między innymi intensywny i mocny wiatr czy obciążenie związane z zalegającym na dachu śniegiem. A ponieważ wichury, orkany czy trąby powietrzne są w naszym kraju coraz częstsze, takie rozwiązanie dodatkowo wzmacnia dach. Deskowanie poprawia więc sztywność całej konstrukcji.

Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że deskowanie jest podłożem, do którego mocuje się pokrycie dachowe. Jeśli dach ma być pokryty np. dachówką ceramiczną, producenci zalecają wykonanie deskowania, ale nie jest to konieczne. Jest jednak niezbędne, jeśli dach będzie pokryty jedynie papą lub gontem bitumicznym. Samą dachówkę można montować na łatach. Wówczas inwestor nie ponosi kosztów deskowania. Deskowanie to także idealne rozwiązanie, jeśli planujesz położyć na dachu tylko papę, a docelowe krycie odłożyć w czasie. Wówczas masz pewność, że wykonane pokrycie przetrwa do tego czasu.

To także dodatkowa bariera chroniąca izolację termiczną i polepszająca izolację akustyczną dachu. Co więcej, pod dach nie dostaną się gryzonie, owady, ptaki czy np. nietoperze.

Krycie wstępne nazywane deskowaniem jest więc bardzo istotne dla całego dachu. Chroni ono przed przeciekaniem, wilgocią, zanieczyszczeniami, skroplinami i niechcianymi zwierzętami.

Sprawdź: Dach prefabrykowany – co to jest i ile kosztuje?

Wady deskowania dachu

Przykrycie deskowania papą często oznacza jednak, że dach „nie oddycha”. W tym celu dobrze położyć także paroprzepuszczalną membranę. To jednak podnosi koszty wykonania dachu, zarówno pod względem nakładów finansowych na materiały, jak i wynagrodzenia dla firmy budowlanej, która wykonuje dach w dłuższym czasie.

Oprócz tego, planując deskowanie, koniecznie trzeba pamiętać o wykonaniu pustki wentylacyjnej między deskami a warstwą ocieplenia. Inwestorzy często o tym nie wiedzą, co prowadzi do gromadzenia wilgoci pod połacią.

Warto również pamiętać, że deskowanie zwiększa ciężar dachu. Szacuje się, że jest to to nawet 15 kg na 1 m². To mniej więcej tyle samo, co około 2 cm mokrego śniegu.

Deskowanie dachu – opinie

Wokół deskowania dachu narosło wiele legend i mitów, które często z teorią budownictwa nie mają nic wspólnego. Rozważając deskowanie, warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko wiedzę merytoryczną, ale także opinie inwestorów. Poniżej prezentujemy kilka z nich, publikowanych na internetowych forach:

null
Tooba

Niezaprzeczalnie deskowanie dachu jest praktyczne i przydatne. Mimo zauważalnych wad, deskowanie jest lepsze niż jego brak. Inwestorzy zwracają uwagę na stabilizację i sztywność, jaką nadaje deskowanie. Dodatkowo dzięki deskowaniu w domu wytworzona jest lepsza izolacja, a także zmniejsza się ryzyko pękania ścian. Natomiast przy wietrznej pogodzie, pod dach nie wpada śnieg ani inne zanieczyszczenia.

Kiedy przydaje się deskowanie?

Są więc takie budynki, w których deskowanie powinno się rozważyć szczególnie. Zaleca się je w:

  • domach na terenach o silnych wiatrach,
  • domach na terenach, na których występują nagłe zjawiska pogodowe (np. trąby powietrzne, grad)
  • domach, w okolicy których stoją drzewa, których spadające gałęzie mogłyby uszkodzić dach
  • dachach ze wstępnym kryciem z papy
  • dachach o małych spadkach.

Dach to skomplikowana konstrukcja złożona z warstw. Dobór odpowiednich materiałów zapewni trwałość i wytrzymałość tego elementu domu na długie lata. Samo deskowanie dachu ma szereg zalet i wad, które warto znać, rozważając różne możliwości wykonania dachu.

Komentarze

  • Gość 2023-10-18T17:04:53.649Z

    Czy warto deskować dach