Kuchnia w kształcie litery „G” – zasady projektowe

Kuchnia w kształcie litery „G” to jeden z mniej popularnych układów kuchennych. Trudności aranżacyjne może sprawić np. właściwe rozmieszczenie elementów zabudowy kuchennej, a także zagospodarowanie narożników.

Kuchnia w literę G
Jak zaprojektować kuchnię w literę „G”?

Jak zaprojektować układ kuchenny w literę „G” zgodnie z trójkątem roboczym?

Trójkąt roboczy, określany również mianem złotej zasady, ustala kuchenną ergonomię. Oznacza to, projekt wykonany zgodnie z trójkątem roboczym usprawni przygotowywanie posiłków oraz poprawi ogólny komfort użytkowania tego pomieszczenia. 

Trójkąt roboczy określa funkcjonalne zaplanowanie trzech najważniejszych elementów występujących w kuchni: lodówki, zlewozmywaka, kuchenki/piekarnika. Zgodnie z zasadami ergonomii te trzy punkty umieszcza się na wierzchołkach trójkąta, natomiast sam trójkąt rysowany jest na projekcie w odniesieniu do rzutów pomieszczenia. Przyjmuje się, że łączna długość ramion trójkąta nie powinna wynosić więcej niż 7 metrów.

Ustalając rozmieszczenie lodówki, zlewozmywaka i kuchenki, powinno skupić się na zachowaniu optymalnych odległości:

 

  • odległość pomiędzy lodówką a kuchenką lub lodówką a piekarnikiem – powinna wynosić od 120 do 270 centymetrów;
  • odległość między lodówką a zlewozmywakiem – powinna wynosić od 120 do 210 centymetrów;
  • odległość pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką lub odległość pomiędzy zlewozmywakiem a piekarnikiem – powinna wynosić od 120 do 210 centymetrów.

Zastosowanie odległości odbiegających od tych wymienionych powyżej, będzie skutkować tym, że kuchnia stanie się mniej praktyczna – małe odległości krępują ruchy, natomiast zbyt duże utrudniają przygotowywanie posiłków.

W przypadku kuchni w literę „G” lodówkę, zlewozmywak i kuchenkę najlepiej rozmieścić po przeciwległych ścianach. Osoby praworęczne powinny zaplanować kuchnię w taki sposób, aby poruszać się po trójkącie roboczym w prawą stronę, czyli od lodówki do kuchenki.

Układ kuchenny w literę „G” dedykowany jest zwłaszcza do średnich i dużych kuchni. Warto więc wiedzieć, że w pomieszczeniu o większym metrażu można zastosować więcej niż jeden trójkąt roboczy. Dla przykładu – osobne trójkąty robocze tworzy się w sytuacji, gdy piekarnik zostanie zaplanowany w innym miejscu niż kuchenka. Wówczas powstają dwa trójkąty, na pierwszy składają się: lodówka, zlewozmywak, kuchenka. Natomiast wierzchołki drugiego trójkąta stworzą: lodówka, zlewozmywak, piekarnik.

Jeżeli duża kuchnia w literę „G” ma zostać wyposażona w osobny stół, to zaleca się, aby zaplanować go w środku trójkąta roboczego.

Przyjmuje się również, że lodówki nie należy ustawiać w pobliżu kuchenki, piekarnika oraz okna (z uwagi na zwiększone zużycie prądu wynikające z nadmiernego nagrzania lodówki), kuchenka nie powinna zostać postawiona w narożnikach, a gniazdka elektryczne powinny zostać rozplanowane w odległości około 30 centymetrów od zlewozmywaka.

Przeczytaj również: Kuchnia w kształcie litery „L” – jak ją zaprojektować?

Kuchnia w kształcie litery „G” – zasady projektowe

Zabudowa kuchenna w literę G
Schemat układu kuchennego w kształcie litery „G”

Kuchnia w kształcie litery „G” oznacza zabudowę meblową, w której dolne szafki, lub dodatkowe elementy typu wyspa kuchenna, tworzą charakterystyczny kształt litery „G”. Ten układ kuchenny przede wszystkim zalecany jest do dużych i średnich kuchni na planie kwadratu, ze względu na to, że w mniejszych pomieszczeniach nie zostaną zachowane odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami zabudowy. Tym samym, tak jak wspomnieliśmy wyżej, kuchnia nie będzie w pełni praktyczna i funkcjonalna. Układ w literę „G” aranżuje się zarówno w kuchniach zamkniętych, jak i w kuchniach otwartych. Bez większych problemów można zaplanować w nim trójkąt roboczy, a także wyznaczyć pięć kuchennych stref roboczych:

 

  • strefę zapasów (lodówka, zamrażarka, szafki do przechowywania żywności);
  • strefę przechowywania (szafki zabudowy kuchennej);
  • strefę przygotowywania posiłków (główny blat roboczy i blaty pomocnicze);
  • strefę gotowania (kuchenka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa);
  • strefę mokrą (zlewozmywak, pojemniki na śmieci ulokowane w szafce pod zlewem).

Projektując kuchnię w kształcie litery „G”, szczególnie należy zwrócić uwagę na to, aby zachować wolną przestrzeń pomiędzy ciągami roboczymi. Niewłaściwe rozplanowanie przestrzeni może skutkować nie tylko jej zagraceniem, ale również trudnościami w swobodnym wchodzeniu i wychodzeniu z kuchni, czy w przygotowywaniu posiłków. Odległość pomiędzy ciągami roboczymi powinna wynosić minimum 120 centymetrów. Przyjmuje się, że narożniki zabudowy kuchennej powinny być od siebie oddalone o nie więcej niż 200 centymetrów. Decydując się na szafki stojące i wiszące, odległość pomiędzy dolną a górną zabudową nie powinna być mniejsza niż 45 centymetrów.

Układ kuchenny w literę „G” a zagospodarowanie narożników

Projekt zabudowy kuchennej w literę „G” powinien skupiać się także na właściwym zagospodarowaniu narożników – w przypadku litery „G” występuje większa liczba narożników niż w pozostałych układach. Współcześnie na rynku dostępne są nowoczesne szafki z tak zwanymi systemami narożnikowymi, dzięki czemu w problematycznych miejscach można przechowywać nawet garnki. Zalecane są zwłaszcza szafki z systemami obrotowymi (tak zwane karuzele), w których można schować przedmioty o nieregularnych kształtach, a także szafki z systemami opartymi na prowadnicach wysuwających półki (tak zwane szafki magic corner), które dedykowane są do przechowywania przedmiotów o regularnym kształcie.

Kuchnia w kształcie litery „G” z wyspą kuchenną

null
Wyspę kuchenną można zaplanować zarówno w zamkniętej kuchni w kształcie litery „G”, jak i w kuchni otwartej na salon

Kuchnia w kształcie litery „G” daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych, które oczywiście powiązane są również z metrażem pomieszczenia oraz z jego bryłą. Najczęściej literę „G” tworzy się poprzez dodanie do dolnej zabudowy wyspy kuchennej lub klasycznego stołu. Ze względu na wspomnianą już kuchenną ergonomię, bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie wyspa kuchenna. Możemy na niej stworzyć kilka stref roboczych:

 

  • strefę przechowywania oraz strefę zapasów – wyspę można tak zaprojektować, aby umieścić w niej głębokie szuflady i półki, dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsce na przechowywanie produktów spożywczych niewymagających chłodzenia, a także garnków, naczyń czy innych gadżetów kuchennych;
  • strefę przygotowywania posiłków – na blacie wyspy kuchennej można przygotowywać posiłki, wówczas może ona odgrywać rolę głównego blatu roboczego lub blatu pomocniczego;
  • strefę gotowania – na wyspie kuchennej można zaplanować płytę kuchenną, a także piekarnik;
  • strefę zmywania (mokrą) – na wyspie kuchennej często planuje się zlewozmywak.

Wyspa kuchenna może zastąpić również stół. Należy jednak wybierać modele wyższe – wysokość powyżej 110 centymetrów, a także dokupić krzesła barowe lub hokery. Standardowa wysokość wyspy kuchennej to około 85 centymetrów.

Architekci wnętrz podkreślają natomiast, że jej wysokość najlepiej dobrać indywidualnie w odniesieniu do wzrostu domowników, którzy będą z niej najczęściej korzystać. Wystarczy zmierzyć odległość między zgięciem łokcia a podłogą, a następnie od wyniku odjąć 15 centymetrów. Zasadę dobierania wysokości blatów roboczych można zastosować również w przypadku pozostałych szafek wchodzących w skład zabudowy kuchennej.

Co więcej, wyspa kuchenna (a także klasyczny stół) może naturalnie wyznaczać granicę pomiędzy strefą kuchenną a strefą wypoczynku w kuchniach otwartych na salon.

Jakie meble wybrać do kuchni w literę „G”?

Do kuchni w kształcie litery „G” można zastosować wyłącznie szafki w dolnej zabudowie, jak i szafki dolne zestawione z szafkami wiszącymi, a nawet zabudowę słupkową (od podłogi do sufitu).

Zabudowę należy dobrać przede wszystkim zgodnie z metrażem pomieszczenia. Im mniejsza kuchnia, tym jej projekt powinien zostać precyzyjnie zaplanowany. Na przykład zabudowa słupkowa może sprawić, że mniejsze pomieszczenia utracą swój przytulny charakter i staną się wizualnie zagracone. Małe kuchnie warto więc wyposażyć w meble, które będą odbijać światło i sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać na większe. Wystarczy zadbać o jasną kolorystykę oraz dobór lakierowanych frontów lub szafek z przeszkloną witryną. W przypadku dużych kuchni można pozwolić sobie na ciemne kolory mebli czy blatów roboczych, pamiętając o tym, aby dobrze rozmieścić punkty świetlne.

Zapoznaj się: Jak zaprojektować i urządzić kuchnię w kształcie litery „U”?

Oświetlenie w kuchni w kształcie litery „G”

Projekt kuchni w kształcie litery „G” powinien uwzględniać również odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych. We współczesnych kuchniach odchodzi się od jednego głównego źródła światła sztucznego w postaci żyrandola lub wiszącej lampy na środku sufitu. Dobrym i zarazem energooszczędnym rozwiązaniem będzie oświetlenie w postaci listew LED, które montuje się na szafkach kuchennych. Punkty świetlne warto rozmieścić zwłaszcza nad: blatem roboczym, stołem, wyspą kuchenną, kuchenką, zlewem.

Jakie są wady i zalety układu kuchennego w literę „G”?

Największą zaletą kuchni w literę „G”, przy dobrze zaplanowanym projekcie, jest wysoka funkcjonalność i możliwość wprowadzenia zasad kuchennej ergonomii (w tym podziału na strefy i zasady trójkąta roboczego). Jest to układ dość uniwersalny, sprawdzający się zarówno w kuchniach zamkniętych, jak i w kuchniach otwartych. Planuje się go zwłaszcza w dużych i średnich pomieszczeniach.

Kuchnia w kształcie litery „G” daje dużo możliwości aranżacyjnych, dzięki czemu można stworzyć sporą ilość miejsca na przechowywanie i dużą powierzchnię blatu roboczego. W tym układzie kuchennym łatwo zaprojektować również wyspę kuchenną oraz stół.

Za wadę układu kuchennego w kształcie litery „G” uchodzi konieczność zagospodarowania narożników. Mimo że współcześnie na rynku dostępne są modele szafek ze specjalnymi systemami narożnymi, to należy zdawać sobie sprawę z tego, że systemy obrotowe oraz systemy z prowadnicami wysuwającymi półki są zdecydowanie droższe od klasycznych szafek kuchennych.

Kuchnia w kształcie litery „G” wymaga dobrego zaprojektowania, a zwłaszcza zachowania odległości pomiędzy ciągami szafek (przyjmuje się, że powinna ona wynosić minimum 120 centymetrów). Tak jak wspomnieliśmy wyżej, ten układ kuchenny może nie sprawdzić się w kuchniach o małym metrażu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.