Jak zaprojektować i urządzić kuchnię w kształcie litery „U”?

Zabudowa kuchni w kształcie litery „U” dedykowana jest zarówno do średnich, jak i do dużych kuchni. Sprawdza się w pomieszczeniach otwartych oraz w zamkniętych, a także stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. W artykule podpowiadamy, jak zaprojektować i urządzić kuchnię w kształcie litery „U”.

Zabudowa kuchni w literę U
Jak zaprojektować i urządzić kuchnię w kształcie litery „U”?

Kuchnia w kształcie litery „U” a trójkąt roboczy

Zanim przejdziemy do porad projektowych i aranżacyjnych, wspomnimy pokrótce, czym jest trójkąt roboczy w kuchni oraz przedstawimy zalecane odległości pomiędzy elementami zabudowy kuchennej.

Trójkąt roboczy określa ustawienie trzech ważnych punktów w każdej kuchni, czyli: lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki (lub płyty kuchennej, piekarnika). To właśnie te wymienione elementy należy umieścić na wierzchołkach trójkąta, który rysowany jest w odniesieniu do rzutów danego pomieszczenia. Projektując trójkąt roboczy w kuchni, należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak: metraż pomieszczenia, bryłę pomieszczenia i układ kuchenny, przyłącze wodne, przyłącze gazowe, przyłącze elektryczne. Natomiast łączna długość ramion trójkąta nie powinna przekraczać 7 metrów. 

Uwaga: W kuchniach o większym metrażu istnieje możliwość zaplanowania więcej niż jednego trójkąta roboczego.

Kuchnie w kształcie litery „U” sprzyjają rozstawieniu mebli oraz sprzętów AGD zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Jak podkreślają architekci, kuchenna ergonomia jest ważna i znacząco wpływa na nasz komfort korzystania z wnętrza. Warto zachować odpowiednie odległości zwłaszcza ze względu na to, że wówczas łatwiej nam będzie przemieszczać się po kuchni, a także skróci się łączny czas przygotowywania posiłków. 

Zgodnie z trójkątem roboczym optymalne odległości pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką przedstawiają się następująco:

 

  • odległość pomiędzy lodówką a kuchenką lub piekarnikiem – powinna wynosić od 120 do 270 centymetrów;
  • odległość między zlewozmywakiem a kuchenką lub piekarnikiem – powinna wynosić od 120 do 210 centymetrów;
  • odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem – powinna wynosić od 120 do 210 centymetrów.

Uwaga: W przypadku, gdy piekarnik zostanie umieszczony w innym miejscu niż płyta kuchenna, to warto stworzyć dwa trójkąty robocze. Wierzchołki pierwszego będą składać się z: lodówki, zlewozmywaka, kuchenki. Natomiast drugi będzie złożony z: lodówki, zlewozmywaka, piekarnika.

Układ kuchni w kształcie litery „U” – jak go zaprojektować?

Układ kuchni w kształcie litery „U” to dwa równoległe rzędy zabudowy kuchennej, które połączone są trzecim, poprzecznym i najczęściej krótszym rzędem. Ten układ kuchenny stosowany jest zwłaszcza w kuchniach na planie prostokątnym lub kwadratowym. Można go zaplanować zarówno w kuchniach otwartych, jak i w zamkniętych.

Najczęściej w kuchniach w literę „U” szafki umieszczane są we wszystkich ciągach – dotyczy to zarówno mniejszych, jak i większych metrażowo wnętrz. W dużych kuchniach prócz klasycznych szafek można zaaranżować także wyspę kuchenną. Dwa rzędy szafek stojących mogą być pokryte blatem roboczym, natomiast na krótszym boku litery „U” umieszcza się przeważnie zlewozmywak.

Schemat zabudowy kuchennej w literę U
Przykładowy schemat zabudowy kuchennej w kształcie litery „U”

Pamiętajmy o tym, że kuchnia w kształcie litery „U” ma ograniczoną przestrzeń podłogi, dlatego szczególnie ważne jest, aby zachować optymalną odległość około 120 centymetrów pomiędzy równoległymi ciągami szafek. W przypadku mniejszych kuchni minimalna odległość wynosi 90 centymetrów. Co więcej, narożniki zabudowy kuchennej nie powinny być od siebie oddalone o więcej niż 200 centymetrów. 

Przyjmuje się, że odległość pomiędzy górnymi a dolnymi elementami zabudowy kuchennej nie powinna wynosić mniej niż 45 centymetrów, natomiast optymalna długość blatu roboczego wynosi od 60 do 120 centymetrów. 

Projektując kuchnię, należy zwrócić uwagę także na to, aby gniazdka elektryczne rozmieścić w odległości co najmniej 30 centymetrów od zlewozmywaka. Lodówki natomiast nie ustawia się w pobliżu: kuchenki (lub płyty kuchennej), piekarnika, okna. To rozmieszczenie może skutkować zwiększonym zużyciem prądu przez lodówkę, ponieważ nagrzewa się ona od kuchenki, piekarnika lub promieni słonecznych wpadających do kuchni przez okno.

Układ w kształcie litery „U” w kuchni otwartej

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, układ w kształcie litery „U” możemy zaaranżować również w kuchniach otwartych (najczęściej połączonych z salonem). Wówczas kuchnia może być ustawiona do pokoju równolegle lub prostopadle. W przypadku pierwszego wariantu powstaje zabudowa kuchenna przypominająca bardziej literę „C”, natomiast w drugiej wersji będzie to układ w kształcie litery „U”.
Uwaga: Kuchnia nie powinna odbiegać aranżacyjnie od salonu. Ważna jest zwłaszcza spójna kolorystyka oraz zastosowanie pasujących do siebie stylów aranżacyjnych.

Chcąc zaaranżować kuchnię otwartą w kształcie litery „U”, jeden z dłuższych boków zabudowy kuchennej będzie oddzielać część kuchenną od części wypoczynkowej (salonowej). Ten bok możemy wykorzystać jako miejsce na wyspę kuchenną lub barek. Nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem będzie zwłaszcza wyspa kuchenna, ponieważ możemy umieścić na niej kilka stref roboczych:

 

  • strefę przechowywania – obejmuje szafki do przechowywania akcesoriów kuchennych, naczyń, garnków itp.;
  • strefę zapasów – obejmuje szafki na produkty niewymagające chłodzenia;
  • strefę gotowania – na wyspie kuchennej możemy zamontować płytę kuchenną;
  • strefę mokrą – na wyspie kuchennej można umieścić również zlewozmywak;
  • strefę przygotowania posiłków – wyspa kuchenna w roli głównego blatu roboczego lub blatu pomocniczego.

Co więcej, wybierając wyższą wyspę kuchenną (wysokość powyżej 100-110 centymetrów), możemy korzystać z niej jak ze stołu – wówczas wystarczy dokupić hokery lub krzesła barowe. Natomiast w przypadku małej kuchni otwartej klasyczny stół można ustawić na szczycie jednego z dłuższych boków lub wkomponować go w zabudowę zamiast części szafek stojących.

Jakie meble do kuchni w literę „U”?

Mała kuchnia w literę U
Pełna zabudowa od podłogi do sufitu nie sprawdzi się w przypadku małych kuchni w kształcie litery "U"

Układ w literę „U” jest dość uniwersalny, dlatego też tworzy wiele możliwości aranżacyjnych. W dużej kuchni możemy zastosować na przykład zabudowę słupkową – od podłogi do praktycznie samego sufitu. Wówczas zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania. Co ważne, warto w pełni zabudować tylko jedną ścianę, a na pozostałych umieścić niskie szafki kuchenne z blatami roboczymi. 

W przypadku kuchni o małym metrażu zabudowa od podłogi do sufitu może przytłoczyć wnętrze, dlatego też poleca się zabudowę niską oraz łączenie szafek wiszących z szafkami stojącymi. Aby optycznie powiększyć wnętrze, wystarczy zdecydować się na fronty mebli w jasnych kolorach (biele, beże, kremy), a także w wersji lakierowanej, która będzie odbijać światło. Również szafki górne z przeszklonymi witrynami dodadzą wnętrzu lekkości. Kuchnia wyda się także większa, jeżeli szafki wiszące umieścimy wyłącznie na jednej ścianie, a jednocześnie postawimy na większą liczbę szafek stojących.

Pamiętajmy o tym, że układ kuchni w literę „U” wiąże się z zabudową dwóch narożników, czyli miejsc styków krótszych oraz dłuższych boków litery „U”. Współcześnie na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych rozwiązań, na przykład narożnikowe szafki cargo czy szafki typu karuzela (z obrotowymi koszami).

Oświetlenie w kuchni w literę „U”

Już na etapie projektowania kuchni warto pamiętać o właściwym rozmieszczeniu oświetlenia – zwłaszcza przy zabudowie w literę „U” jedno źródło światła nie wystarczy. Można się zdecydować na klasyczne rozwiązanie, czyli na żyrandol, lampę wiszącą czy inne źródło światła na samym środku sufitu. Jednak należy również uwzględnić dodatkowe oświetlenie w najważniejszych punktach kuchni: nad blatem roboczym, nad kuchenką/płytą kuchenną, nad zlewem, nad wyspą kuchenną (jeżeli stanowi wyposażenie kuchni). Nowoczesnym i energooszczędnym rozwiązaniem będzie zastosowanie odcinkowych taśm LED, które można zainstalować na szafkach kuchennych.

Sprawdź: Kuchnia w kształcie litery „G” – zasady projektowe

Jakie są wady i zalety kuchni w kształcie litery „U”?

Ogólnie przyjmuje się, że właściwie zaprojektowana zabudowa kuchni w kształcie litery „U” ma więcej zalet niż wad. Jej głównym minusem jest fakt, że nieprzemyślana i zbyt gęsta zabudowa w kształcie litery „U” może wizualnie przytłoczyć małą kuchnię, a także sprawić, że straci ona swoją funkcjonalność. Dlatego też ponownie podkreślamy, że optymalny odstęp pomiędzy ciągami szafek powinien wynosić około 120 centymetrów.

Zaletą kuchni w kształcie litery „U” jest możliwość zaaranżowania dużej powierzchni blatów roboczych oraz miejsca do przechowywania żywności, naczyń, przyborów kuchennych. Jest to układ dość uniwersalny, a problemy może sprawiać jedynie właściwe zagospodarowanie narożników. Co więcej, w układzie kuchni w literę „U” możemy zaplanować wyspę kuchenną, która może pełnić różne funkcje – zostały one już przedstawione w naszym artykule.

Kolejna zaleta – układ w kształcie litery „U” można wprowadzić zarówno w kuchni zamkniętej, jak i w otwartej. Zalecany jest zwłaszcza do większych przestrzeni, ale przy odpowiednim ulokowaniu mebli i sprzętów AGD, najlepiej zgodnie z zasadą trójkąta roboczego, możliwe jest również stworzenie kuchni w literę „U” w przypadku mniejszego metrażu pomieszczenia.

Przeczytaj również: Kuchnia w kształcie litery „L” – jak ją zaprojektować?

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.