Duża kuchnia z wyspą – jak ją zaprojektować i urządzić?
Jak zaprojektować dużą kuchnię z wyspą? Czy wyspę kuchenną można zaaranżować zarówno w kuchniach otwartych, jak i zamkniętych? Jaka powinna być wysokość wyspy kuchennej? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w artykule.
Duża kuchnia z wyspą a zasady ergonomii kuchennej
Zwłaszcza w kuchni o dużym metrażu szczególnie ważne jest, aby zachować zasady tak zwanej kuchennej ergonomii. Dzięki nim możemy skrócić czas przygotowywania posiłków nawet o 60%, a także sprawić, że łatwiej nam będzie poruszać się po dużej przestrzeni.
Kuchenna ergonomia obejmuje podział kuchni na strefy robocze oraz wyznaczenie trójkąta roboczego. O ergonomii należy pamiętać już na etapie projektowania dużej kuchni z wyspą.
W kuchni możemy wyznaczyć pięć stref roboczych. Są to:
- strefa zapasów – składa się na nią: lodówka, zamrażalka, szafki na produkty niewymagające przechowywania w lodówce;
- strefa przechowywania – obejmuje szafki z zabudowy kuchennej (np. na małe AGD, garnki, sztućce, naczynia);
- strefa mokra (inaczej strefa zmywania) – wyznacza ją zlewozmywak, a także kosze na śmieci, które zazwyczaj umieszczamy pod zlewem;
- strefa gotowania – obejmuje takie elementy wyposażenia jak: kuchenka (lub płyta indukcyjna), piekarnik, mikrofalówka, okap kuchenny;
- strefa przygotowywania posiłków – to blaty kuchenne (główny blat roboczy, blaty pomocnicze) i wyspa kuchenna.
Natomiast trójkąt roboczy rysowany jest na projekcie kuchni w odniesieniu do rzutów pomieszczenia. Na wierzchołkach jego trzech boków powinny zostać ulokowane: lodówka, zlewozmywak, kuchenka (lub płyta kuchenna, albo piekarnik).
Wyspa kuchenna a wyznaczenie stref roboczych
Wyspa kuchenna również określana jest jako rozwiązanie ergonomiczne. Wyspa kuchenna może odgrywać w naszej kuchni różne role, ponieważ istnieje możliwość zlokalizowania na niej kilku stref roboczych:
- strefy zapasów lub strefy przechowywania – wyspa kuchenna może zostać wyposażona w szafki, szuflady i półki, tworząc miejsce do przechowywania kuchennych gadżetów, a także niektórych produktów spożywczych;
- strefę gotowania – na wyspie kuchennej często umieszczana jest płyta kuchenna;
- strefy przygotowywania posiłków – wyspa kuchenna może odgrywać rolę głównego blatu roboczego lub blatu pomocniczego;
- strefę zmywania – na wyspie kuchennej istnieje również możliwość zamontowania zlewozmywaka.
Uwaga: Umieszczenie na wyspie płyty kuchennej to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy do prac kuchennych chcemy zaangażować więcej osób – będziemy mieć dostęp do płyty kuchennej nie tylko z jednej strony.
Jak zaprojektować dużą kuchnię z wyspą?
Architekci podkreślają, że pomieszczenie zamknięte, w którym zostanie ulokowana wyspa kuchenna, powinno liczyć co najmniej 20 metrów kwadratowych. Wówczas wyspa kuchenna nie będzie ograniczać naszych ruchów, a także będzie się lepiej prezentować.
Pomiędzy wyspą kuchenną a innymi elementami zabudowy powinna zostać pozostawiona wolna przestrzeń, która umożliwi domownikom swobodne poruszanie się, otwieranie szafek i szuflad, a także korzystanie z lodówki. Ogólna zasada mówi, że odległość wyspy od zabudowy kuchennej powinna wynosić ponad 100-110 centymetrów.
Jaka powinna być wysokość wyspy kuchennej?
Przyjmuje się, że wyspa kuchenna powinna charakteryzować się taką samą wysokością, co reszta szafek wchodzących w skład zabudowy kuchennej. Standardowo wyspa kuchenna ma więc około 85 centymetrów wysokości. Jeżeli zależy nam na tym, aby korzystanie z wyspy kuchennej było jak najbardziej komfortowe, to powinniśmy jednak dopasować jej wysokość do indywidualnych parametrów – zwłaszcza do wzrostu domowników, którzy będą najczęściej z niej korzystać.
Na rynku dostępne są również wysokie wyspy kuchenne (wysokość ponad 100 centymetrów), do których dokupuje się krzesła barowe lub hokery. Wówczas wyspa zyskuje również nową funkcję – może zastępować kuchenny stół i stworzyć przestrzeń do wspólnego spożywania posiłków.
Oświetlenie wyspy kuchennej
Projektując dużą kuchnię z wyspą kuchenną, nie możemy zapominać również o właściwym oświetleniu tego wnętrza. Nie wystarczy więc jedno źródło sztucznego światła. Szczególnie ważne jest oświetlenie właśnie wyspy kuchennej, ale również takich miejsc jak: inne blaty, kuchenka, zlewozmywak.
Duża kuchnia z wyspą a układ zabudowy
Wyspę kuchenną możemy umieścić zarówno w dużej kuchni otwartej (np. na salon, jadalnię, korytarz), jak i w kuchni zamkniętej. Co więcej, w kuchni otwartej wyspa może stanowić stylowy łącznik pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Ważne jest jednak, aby stworzyć jak najbardziej spójne wnętrze. Wystarczy, że zachowamy podobną kolorystykę (zwłaszcza ścian i podłóg), a sprawimy, że duża przestrzeń będzie jednolita, elegancka i stylowa.
Wyspa kuchenna w dużej kuchni otwartej w kształcie liter „L” i „U”
Wyspa kuchenna najczęściej projektowana jest w kuchniach o układzie otwartym, czyli w takich, które połączone są z innym pomieszczeniem.
Projektując wyspę kuchenną w kuchni otwartej z zabudową w kształcie litery „U”:
- szerokość całego pomieszczenia powinna wynosić minimum 360 centymetrów (wynik otrzymujemy po dodaniu: głębokości szafek z zabudowy kuchennej po obu stronach wyspy, szerokości wyspy, przestrzeni pomiędzy zabudową kuchenną a wyspą);
- minimalna szerokość wyspy kuchennej powinna wynosić 80 centymetrów;
- w kuchni prócz wyspy kuchennej warto umieścić również dodatkowe blaty pomocnicze.
Projektując wyspę kuchenną w kuchni otwartej z zabudową w kształcie litery „L”:
- szerokość całego pomieszczenia powinna wynosić minimum 300 centymetrów (wynik otrzymujemy po dodaniu: głębokości szafki kuchennej, szerokości wyspy, przestrzeni między szafką a wyspą kuchenną, przestrzeni między szafką kuchenną a ścianą);
- minimalna szerokość wyspy kuchennej powinna wynosić 80 centymetrów;
- szafka kuchenna powinna mieć głębokość minimum 60 centymetrów;
- przejście między szafką kuchenną a wyspą kuchenną nie powinno być mniejsze niż 80 centymetrów.
Wyspa kuchenna w dużej kuchni zamkniętej
Wyspa kuchenna w przypadku kuchni zamkniętej najczęściej występuje w układach w literę „L” oraz w układach w literę „U”. Wówczas umiejscowiona jest w miejscu, w którym można postawić klasyczny stół.
Pamiętajmy o tym, że w przypadku kuchni zamkniętej szczególnie ważne jest właściwe ustawienie wyspy oraz zachowanie wolnej przestrzeni pomiędzy wyspą a innymi elementami zabudowy kuchennej. Wyspa kuchenna powinna ułatwiać nam korzystanie z kuchni i wpisywać się w zasady ergonomii, a nie sprawiać, że z trudem będziemy się po niej przemieszczać.
Komentarze