Projekt salonu z aneksem kuchennym – najważniejsze zasady
Salon z aneksem kuchennym to rozwiązanie nie tylko spotykane w mieszkaniach, ale coraz częściej również i w domach jednorodzinnych. Jak właściwie zaprojektować to wnętrze? Jak wyznaczyć strefy w salonie oraz strefy robocze w kuchni? Jakie oświetlenie będzie najlepsze? Przeczytajcie.
Jak zaprojektować salon z aneksem kuchennym?
Decydując się na połączenie strefy salonowej ze strefą kuchenną, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że obie części pomieszczenia powinny zostać zaprojektowane tak, aby nie wpływały negatywnie na funkcjonalność wnętrza. Domownicy muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się, a meble i sprzęty elektroniczne powinny zostać tak ustawione, aby nie zagracały przestrzeni – nie tylko w aspekcie wizualnym, ale i w praktycznym.
Architekci wnętrz zalecają, aby metraż salonu wynosił optymalnie około 20 metrów kwadratowych. Powierzchnia ta powinna się zwiększyć w sytuacji, gdy prócz stref salonowych we wnętrzu mamy zamiar zaprojektować strefę kuchenną z aneksem kuchennym lub postawić stół z krzesłami. Co więcej, zaleca się, aby na aneks kuchenny przeznaczyć 1/3 powierzchni pomieszczenia.
Uwaga: Do aneksów kuchennych najczęściej wybierany jest układ jednorzędowy, układ w kształcie litery „L” lub rzadziej układ dwurzędowy.
Salon oraz otwarta strefa kuchenna najczęściej tworzą harmonijną całość. Oznacza to przede wszystkim, że bazują one na zbliżonej kolorystyce, a ujednolicenie aranżacji z użyciem jasnych barw może optycznie powiększyć dostępną przestrzeń.
Nie zawsze jednak należy rezygnować z podziału przestrzeni – w nowoczesnych projektach aneks kuchenny może wyróżniać się na tle salonu. Podział przestrzeni możemy zaakcentować za pomocą zastosowania innego materiału na podłodze (np. panele w salonie i płytki podłogowe w strefie kuchennej), postawienia wyspy kuchennej odgradzającej strefy, częściowej zabudowy wyspy kuchennej za pomocą płyt gipsowo-kartonowych lub ścianek ażurowych.
Aneks kuchenny a zasada trójkąta roboczego
Ważną kwestią w projektowaniu kuchni jest zastosowanie złotej zasady, czyli wprowadzenie trójkąta roboczego, który rysowany jest na rzucie pomieszczenia. Boki trójkąta tworzoną trzy najważniejsze elementy wyposażenia kuchni: lodówka, kuchenka (płyta grzewcza, piekarnik), zlewozmywak. Zasada trójkąta roboczego ma usprawnić przygotowywanie posiłków oraz ułatwić przemieszczanie się w obrębie kuchni.
Co istotne, trójkąta roboczego nie da się zastosować w przypadku kuchni jednorzędowych – a układ jednorzędowy jest jednym z najczęściej wybieranych układów w aranżacjach aneksów kuchennych. Trójkąt można wprowadzić w przypadku zabudowy kuchennej dwurzędowej lub zabudowy w kształcie litery „L”. Wówczas łączna długość trójkąta roboczego nie powinna przekraczać 7 metrów.
Optymalne odległości pomiędzy wierzchołkami trójkąta prezentują się następująco:
- odległość pomiędzy lodówką a kuchenką/piekarnikiem – od 120 do 270 centymetrów;
- odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem – od 120 do 210 centymetrów;
- odległość pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką/piekarnikiem – od 120 do 210 centymetrów lub 90 centymetrów (w aneksach i kuchniach o małym metrażu).
Salon z aneksem kuchennym a podział na strefy robocze
Projektując wnętrza, często wyznacza się w nich strefy w celu zwiększenia funkcjonalności pomieszczenia. Tworząc projekt salonu, wyznacza się między innymi:
- strefę wypoczynkową z kątem telewizyjnym (obejmuje takie elementy jak: sofa, fotele, stolik kawowy, szafka RTV z telewizorem, regały);
- strefę spożywania posiłków (obejmuje stół z krzesłami, wyższe modele wysp kuchennych z krzesłami barowymi);
- strefę gabinetową (w salonie można wydzielić również miejsce do pracy, wówczas w pomieszczeniu umieścimy dodatkowo biurko czy krzesło biurowe),
- strefę kuchenną z aneksem kuchennym.
Strefy są organizowane w taki sposób, aby nie utrudniały swobodnego przemieszczenia. Zaleca się, aby zachować pomiędzy nimi szerokość około 80 centymetrów. Liczba oraz wielkość poszczególnych stref w salonie zależna jest od możliwości lokalowych i od naszych indywidualnych preferencji. Odległość pomiędzy kanapą a telewizorem powinna wynosić minimum dwa metry. Natomiast, aby swobodnie otwierać drzwi tarasowe lub balkonowe, to należy pozostawić wolną przestrzeń wynoszącą minimum metr.
Również w kuchniach zamkniętych i w aneksach kuchennych funkcjonuje podział na pięć stref roboczych. Są to:
- strefa zapasów – obejmuje lodówkę i zamrażarkę oraz szafki kuchenne, w których będzie przechowywana żywność niewymagająca chłodzenia;
- strefa przechowywania – składają się na nią elementy wyposażenia kuchni, w których przechowywane są np. garnki, sztućce, gadżety kuchenne i inne przedmioty;
- strefa przygotowywania posiłków – obejmuje blaty robocze, blaty pomocnicze oraz wyspę kuchenną, przy czym przyjmuje się, że optymalna długość blatów kuchennych wynosi około 120 centymetrów;
strefa gotowania – może składać się na nią kuchenka (płyta grzewcza), piekarnik, mikrofala oraz inne sprzęty elektroniczne, w których można gotować lub odgrzewać jedzenie;
strefa mokra (strefa zmywania) – obejmuje zlewozmywak, zmywarkę oraz szafkę, która często lokowana jest pod zlewem.
Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym?
Zwłaszcza w przypadku salonów z wydzielonym aneksem kuchennym ważne jest właściwe oświetlenie. Współcześnie w aranżacji wnętrz szczególnie podkreślana jest rola światła, dlatego też odchodzi się od zastosowania wyłącznie jednego, głównego źródła światła na rzecz oświetlenia wszystkich stref. Co więcej, łączy się ze sobą oświetlenie sufitowe, ścienne, punktowe (np. w postaci listew LED).
W aneksie kuchennym należy doświetlić: blat (roboczy, pomocniczy), kuchenkę/płytę grzewczą, zlew, stół /wyspę kuchenną (jeżeli występują). Popularnym rozwiązaniem jest zamontowanie listew LED na meblach kuchennych lub stworzenie podwieszanego sufitu z punktowym oświetleniem nad aneksem. Lampę wiszącą nad wyspą kuchenną lub stołem wiesza się w odległości minimum 60 centymetrów od blatu.
Zwłaszcza w przypadku salonu z aneksem kuchennym zwróćmy uwagę na źródła światła naturalnego, czyli na takie aspekty jak liczba i rozstawienie okien, obecność lub brak drzwi balkonowych/tarasowych. Unikajmy ciemnych i ciężkich zasłon, żaluzji lub rolet w oknach.
Mały salon z aneksem kuchennym – jak zaaranżować i optycznie powiększyć?
Aneksy kuchenne są również projektowane w pomieszczeniach o metrażu mniejszym niż 20-25 metrów kwadratowych. Jest to jak najbardziej możliwe, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na rozplanowanie elementów zabudowy kuchennej. Prosty układ jednorzędowy będzie jednak uniemożliwiać wprowadzenie trójkąta roboczego. Architekci wnętrz zalecają więc wybór układu kuchennego w kształcie litery „L” z krótkim bokiem – dzięki czemu możliwe będzie zastosowanie optymalnych odległości pomiędzy lodówką, kuchenką a zlewozmywakiem, które przedstawiliśmy już w artykule.
Aneks kuchenny wydzielony z salonu o niewielkim metrażu powinien współgrać z salonową aranżacją, tworząc harmonijną całość. Warto więc zdecydować się na zbliżoną kolorystkę ścian (beże, biele, kremy, jasne szarości), podłóg czy mebli. Unikajmy zwłaszcza ciemnych frontów mebli kuchennych, stawiając na fronty jasne, a zwłaszcza na wykończone na wysoki połysk – będą wówczas odbijać promienie słoneczne.
Nie zaleca się również zabudowy meblowej pod sam sufit. Popularna zabudowa słupkowa co prawda tworzy miejsce do przechowywania wielu przedmiotów i gadżetów kuchennych, jednak będzie zaburzać proporcje całego wnętrza. Dobrym wyborem jest natomiast zabudowa mieszana, czyli połączenie szafek dolnego i górnego indeksu.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.